En karriärsresa med hjärtat

Hur ser en karriärresa ut när man väljer med hjärtat – istället för att följa den "rätta" vägen?

Annika Johansson, VP Operations på Väderstad, har gjort just det. Hon har testat, vågat och byggt sin karriär på att följa sin drivkraft: att göra verklig nytta och bygga starka lag där alla bidrar.

Annikas resa började som trainee inom produktionsteknik på BT (numera Toyota Material Handling) i Mjölby. Det som först var ett "jag kan väl testa"-steg blev starten på en 15 år lång resa inom Toyota - där hon gick från produktionstekniker till produktionsledare, vidare till rollen som Kvalitetschef och miljöledare.

Efter 15 år på Toyota – och “livets bästa skola” – tog hon nästa steg till Swisslog och därefter vidare till Väderstad, där hon först byggde upp Kvalitetsorganisationen. Idag leder hon hela Operations.

Under denna lunch får du ta del av Annikas resa – om hur det är att välja en annan väg, hitta sitt "why" och lyckas genom laget. Om att stå stadigt i det du tror på, lyssna inåt och bygga verksamhet tillsammans.

Men också om att misslyckas och lyckas som ett team, att fira segrar ihop och att vara genuin hela vägen.

Praktiskt

Datum: 10 september 2025
Tid: 11:30–13:00

Seminariet sänds digitalt eller på plats hos Skill i Linköping. Deltar du i Linköping ingår lunch.

Arrangörer

Partners i nätverket är IUC Öst, Skill, SAAB, GKN Aerospace Sweden och IUC Väst.

Om nätverket

Kvinna i industrin är ett kostnadsfritt nätverk för kvinnor yrkesverksamma i industri- och teknikföretag.

Mer info

Hör av dig till Lena om du har frågor.

Lena André Olsson

Lena André Olsson

Industriutvecklare

Kategori: Tips

Plats: Digitalt eller på plats i Linköping

Datum: 2025-09-10 11:30 - 13:00