Nyhet

Inspirerande besök av Herbox-grundarna

Ett inspirerande möte med Herbox-grundarna som visar hur mod, tydligt syfte och kundfokus kan skapa verklig förändring och bana väg för nya lösningar i både...

Två kvinnor står i ett ljust rum och håller upp rosa kort med texten "herbox". Kvinna i industrin.

Hur skapar man förändring genom att utgå från verkliga behov? När Linn Rosenqvist och Hanna Lauste från Herbox besökte nätverket Kvinna i industrin delade de med sig av sin entreprenörsresa, sina drivkrafter och hur de utmanar normer.

Igår gästades nätverket Kvinna i industrin av Linn Rosenqvist och Hanna Lauste, grundare av Herbox. Ett mycket uppskattat besök som gav deltagarna både inspiration och konkreta insikter i hur man bygger något från idé till verklighet.

Från idé till förändring

Herbox är ett tydligt exempel på hur en idé kan växa till något som förändrar en hel bransch – eller snarare skapar en ny.

Mensprodukter har länge varit frånvarande i miljöer som arbetsplatser, skolor och andra gemensamma utrymmen. Trots att det berör halva mänskligheten har tillgången varit begränsad och frågan ofta osynlig.

Det var just denna motsägelse som Linn och Hanna tog fasta på. Med utgångspunkt i egna erfarenheter identifierade de ett tydligt behov och valde att agera.

Deras ambition är lika enkel som självklar: att mensskydd ska vara lika tillgängligt som toalettpapper. Ingen ska behöva känna stress eller osäkerhet på jobbet eller i skolan på grund av något så naturligt som mens.

De betonade vikten av att våga agera, testa och lära längs vägen och att inte underskatta kraften i en tydlig målbild.

Viktiga lärdomar

Under träffen delade de med sig av flera insikter:

  • Vikten av att utgå från verkliga behov
  • Att ha ett starkt syfte (”why”)
  • Att arbeta konsekvent över tid
  • Att omge sig med rätt människor
  • Att våga agera och testa
  • Att utmana normer och tänka annorlunda

Nästa steg – Blair

Nu tar Herbox nästa steg genom lanseringen av Blair, en ny produktlinje med ekologiska, svenskproducerade mensprodukter. Produkterna kommer att säljas i dagligvaruhandeln, bland annat på ICA.

Satsningen är ett svar på en tydlig efterfrågan från kunder som vill ha hållbara och tillgängliga alternativ även för hemmabruk.

Absolut! Här är en tillgänglighetsanpassad alt-text och en mer utförlig bildbeskrivning: Alt-text Föreläsning inför en grupp kvinnor i en ljus industrilokal med stora fönster.

Kvinna i industrin är ett nätverk skapat av kvinnor, för kvinnor i industrin. Syftet är att skapa en arena för erfarenhetsutbyte, inspiration och utveckling – och att bidra till en mer jämställd industri.

Ett nätverk för inspiration och utveckling

Kvinna i industrin är ett nätverk skapat av kvinnor, för kvinnor i industrin. Syftet är att skapa en arena för erfarenhetsutbyte, inspiration och utveckling – och att bidra till en mer jämställd industri.

Nätverket Kvinnas i industrin är ett samarbete mellan SKILL, GKN, Saab, IUC Öst och IUC Väst.

Vill du veta mer?

Kontakta Åsa eller Lena för mer information

Förändringsledning Ledarskap Verksamhetsutveckling

Åsa Hasslin

Vd

asa.hasslin@iucvast.se

073-309 55 20

Hållbarhet Lean Verksamhetsutveckling

Lena André Olsson

Industriutvecklare

lena.andre@iucvast.se

070-250 38 30