Framgångsforum 2026 – förbättringskraften finns i människorna
Lena André Olsson delar lärdomar från Framgångsforum 2026 och exempel på hur industriföretag kan utvecklas genom medarbetarnas kunskap och engagemang.
Ett långsiktigt förbättringsarbete börjar med människorna i verksamheten. Det tar Lena André Olsson på IUC Väst med sig från Framgångsforum 2026 i Göteborg. Bland årets exempel fanns ett tillverkande företag med åtta medarbetare som nått final i Svenska Leanpriset.
"Det finns alltid något vi kan göra lite bättre, och vi gör det bäst tillsammans!"
Den 13–14 oktober samlades deltagare från industri, offentlig verksamhet och andra organisationer på Lean Forums årliga konferens Framgångsforum. Årets tema var Människa i fokus, Teknik som stöd, Förbättringar som håller.
Lena André Olsson deltog från IUC Väst. Efter sju år har hon nu avslutat sitt uppdrag i Lean Forums styrelse. Under samma period har hon också varit en del av Svenska Leanprisgruppen och besökt finalisterna för att ta del av deras förbättringsarbete. Erfarenheter och lärdomar som hon tar med sig i sitt fortsatta arbete med små och medelstora industriföretag.
– Det är också där man verkligen förstår vilken kraft som finns i ett engagerat lagarbete och ledarskap, säger Lena.
Små företag kan nå långt
En av årets fyra finalister till Svenska Leanpriset var Västerdalarnas Mekaniska Industri, VMI, i Malung. Med endast åtta medarbetare visar företaget hur delaktighet, gemensam problemlösning och utveckling steg för steg kan bygga en stark förbättringskultur.
För Lena, som arbetar nära små och medelstora industriföretag, är det ett särskilt inspirerande exempel. Det visar vilka möjligheter som finns när företaget tar vara på medarbetarnas kunskap och engagemang.
Övriga finalister var Halmstads Gummifabrik, ABB Robotics och Scania Battery Production Engineering. Den sistnämnda utsågs till vinnare av Svenska Leanpriset 2026.
Lärdomar från Framgångsforum 2026
AI, automation och digitalisering erbjuder stora möjligheter. Under konferensen återkom betydelsen av att kombinera tekniken med engagerade medarbetare, ett närvarande ledarskap och utrymme att pröva nya arbetssätt.
Efter många företagsbesök ser Lena ett återkommande mönster:
– De mest framgångsrika verksamheterna är inte de som har flest förbättringsverktyg, utan de som lyckas få förbättringsarbetet att bli en naturlig del av vardagen.
Från konferensen tar hon med sig inspiration och erfarenheter till arbetet med industriföretagen i regionen. Nästa steg är att omsätta idéerna i praktiken, utifrån varje företags behov och förutsättningar.
– Det finns alltid något vi kan göra lite bättre, och vi gör det bäst tillsammans!
Om Lean Forum och Framgångsforum
Lean Forum är en ideell förening som sprider kunskap och inspiration om Lean med fokus på att skapa värde, minska slöseri och ta vara på människors kunskap och engagemang. Föreningen arrangerar konferenser, webbinarier och studiebesök samt delar ut Svenska Leanpriset.
Framgångsforum är Lean Forums årliga konferens för lärande och erfarenhetsutbyte kring verksamhetsutveckling. År 2026 hölls konferensen den 13–14 oktober i Göteborg, med föreläsningar, workshoppar och studiebesök om hur människor och teknik tillsammans kan bidra till förbättringar som håller.
Öppna länkLäs mer om Framgångsforum 2026 hos Lean ForumVill du veta mer?
Kontakta Lena för mer information