Grunderna i Affärsekonomi för ”icke-ekonomer”
Datum: Onsdag 2 september
Tid: 08:30 - 16:00
Plats: Ronnums Herrgård | Collection by Ligula, Parkvägen 18, 468 30 Vargön, Sverige
Ekonomi blir så mycket roligare när vi kan sätta den i ett sammanhang vi känner igen oss i.
Att ekonomi är enkelt och kul är ett tema för den här utbildningsdagen. Med utbildningen vill vi tydliggöra hur företagets verksamhet hänger ihop med resultaträkning, balansräkning och de nyckeltal som företag ofta använder sig av. Frågor kring prissättning kommer också tas upp.
Dagens utbildare Johan Skattner vill med dagen förmedla en ökad kunskap kring affärsekonomi till samtliga i företaget som inte jobbar med ekonomi, men som kan påverka företagets ekonomi. D.v.s. i stort sett alla.
Utbildningen kommer att öka den ekonomiska kunskapen och ge en inblick i de möjligheter som finns för att påverka företagets resultat och olika nyckeltal.
Vem passar utbildningen?
Utbildningen passar dig som har arbetsuppgifter som i första hand inte handlar om ekonomi men finns i en funktion där du får höra om olika ekonomiska begrepp som du väl känner igen, men inte helt kan sätta i sitt rätta sammanhang. Alla företags resultat redovisas på liknande sätt och ofta är det väldigt många på företaget som påverkar hur det ser ut.
Ofta är många på företaget på något sätt involverade i prissättningen och därför tar vi upp några viktiga frågeställningar kring prissättning.
I stort sett alla på ett företag kan påverka siffrorna som sätts samman av en ekonomifunktion eller ekonomiavdelning.
Utbildningen är till för alla er som vill påverka och förstå mer kring ekonomin.
Innehåll
-
Företagets ekonomi samt några begrepp
-
Resultaträkningen
-
Balansräkningen
-
Viktiga nyckeltal
-
Täckningsbidrag, täckningsgrad, påslag, marginal
-
Prissättning och effekten av prisjusteringar
-
Vad kan vi påverka
-
Aktiviteter för att påverka företagets ekonomi
Målgrupp
Utbildningen riktar sig till dig som inte arbetar med ekonomi i första hand, men som vill förstå ekonomiska begrepp och hur du kan påverka företagets resultat och prissättning.
Passar i stort sett alla på ett företag som vill öka sin ekonomiska förståelse.
Kostnad
4 200 kr/person från medlemsföretag.
5 900 kr/person för företag som inte är medlemmar.
Moms tillkommer.
Fika och lunch ingår i priset.
Praktisk info
För information gällande avbokning se vår utbildningssida.
Sista anmälningsdag: tisdag 25 augusti, 23:55
Johan Skattner
Affärsutveckling, GlobePlus
Johan har en lång bakgrund som utbildare och är en uppskattad lärare vid IHM Business School i Göteborg. Han är specialist på att göra ekonomi begripligt för icke-ekonomer och engagerande även för dem som redan har koll.
Med en pedagogik som förenklar, involverar och inspirerar visar Johan att ekonomi inte behöver vara svårt. Det kan vara både konkret, kul och användbart.
Johan arbetar som managementkonsult inom utbildning och rådgivning för B2B-företag och har styrelseuppdrag både i Sverige och internationellt.
GlobePlus är ett konsultföretag med bas i Göteborg och verksamhet över hela landet. Företaget hjälper organisationer att utvecklas med fokus på ökad lönsamhet. Genom kunskap, inspiration och motivation till styrelse, ledning och medarbetare skapas högpresterande team och hållbara resultat.
Globe +
GlobePlus är ett affärs- och organisationsutvecklingsbolag som hjälper företag att skapa lönsam tillväxt genom människor – genom att utveckla både ledning och medarbetare för bättre resultat på hela organisationens nivå.
Upptäck
Fler kalenderaktiviteter
Produktionstekniska dagen – Utveckla befintliga processer
Produktionstekniska dagen – Utveckla befintliga processer
Tydligare kalkyler och efterkalkyler driver bättre affärsbeslut
Tydligare kalkyler och efterkalkyler driver bättre affärsbeslut