Nyhet

Tech Talks på Underhållsmässan

Tech Talks, en kostnadsfri scen med fokus på kopplingen mellan additiv tillverkning (3D-printning) och underhåll.

Närbild på industrikomponent som hanteras med skyddshandskar – exempel på teknik inom additiv tillverkning, 3D-printning, och underhåll. Tech Talks.

Med fokus på kopplingen mellan additiv tillverkning (3D-printning) och underhåll. Här lyfts praktiska industriexempel och lärdomar med bäring på hållbarhet och cirkularitet. Parallellt genomförs konferensen Additive Intelligence 4.0.

Tech Talks – öppet och kostnadsfritt för mässbesökare

Tech Talks är en öppen scen på Underhållsmässan där du får inspiration, praktiska insikter och exempel från industrin. Här lyfts hur additiv tillverkning kan bidra i underhållsarbetet – exempelvis genom reparation, komponentlösningar och smartare arbetssätt i vardagen.

Underhåll som nyckel till hållbarhet och cirkularitet

För många industriföretag är underhåll en avgörande del av både konkurrenskraft och hållbar omställning. Att förlänga livslängd, minska avfall och möjliggöra reparation och uppgradering är centralt i en cirkulär ekonomi. Tech Talks ger konkreta exempel på hur additiv tillverkning kan stödja den utvecklingen.

Talare och industriexempel

Bland talarna finns Andreas Unger från vårt medlemsföretag Jätten Cater AB, som delar erfarenheter av hur 3D-printing kan bli ett smart verktyg i ett företags vardag.

Konferensen Additive Intelligence 4.0

Parallellt med Tech Talks på mässan genomförs konferensen Additive Intelligence 4.0, med ett program som fördjupar sig i additiv tillverkning och industriella tillämpningar.

Öppna länkLäs mer om Additive Intelligence 4.0

Praktisk information

När: 12–13 mars

Var: Underhållsmässan, Tech Talk-scen (Hall E), Svenska Mässan Göteborg

Kostnad: Tech Talks är kostnadsfritt för mässbesökare dock behövs en biljett till Underhållsmässan (kostnadsfri) eller deltagande på Additive Intelligence 4.0.

Öppna länkLäs hela Tech Talk-programmet

Vill du veta mer?

Kontakta Håkan för mer information

3D-printning Ai Automation

Håkan Hellström

Industriutvecklare

hakan.hellstrom@iucvast.se

070-582 61 95