Olika additiva tillverkningsmetoder

Nya möjligheter för geometrisk design.

Additiv tillverkning erbjuder nya möjligheter för geometrisk design av komponenter och produkter. Det finns dock begränsningar beroende på vilken printteknologi och material som används.

Under detta seminarium får du en inblick i olika 3D-printteknologier för plast och metall samt deras fördelar och begränsningar.

Tänk helt nytt

Vid detta tillfälle kommer vi att utforska hur additiv tillverkning öppnar upp helt nya frihetsgrader när det gäller geometrisk utformning av komponenter och produkter. Detta gör konstruktions- och produktutvecklingsarbetet mycket spännande, då man kan tänka helt nytt. Naturligtvis finns det också begränsningar beroende på vilken printteknologi och material som används.

Här får du en inblick i några av de 3D-printteknologier som finns för plast respektive metall, samt deras fördelar och begränsningar.

Praktiskt

Datum: 15 januari 2025

Tid: 08:30-1o:00

Plats: Digitalt via Teams

Sista anmälningsdag: 14 januari 2025

Pris: Kostnadsfritt

Frågor?

Har du frågor gällande eventet eller 3D-printning kontakta gärna Håkan.

Håkan Hellström

Håkan Hellström

Industriutvecklare

3D-Action 2.0

Här kan du läsa mer om projektet 3D-Action 2.0 som riktar sig till små och medelstora företag i Västra Götalandsregionen.

Medfinansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden
Västra Götalandsregionen

 

 

 

Kategori: Evenemang

Plats: Digitalt via Teams

Datum: 2025-01-15 08:30 - 10:00